Pexarka

urządzenie do montażu rur ogrzewania podłogowego

TOMAQUA
Pexarka
Pexarka

Pexarka powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie na urządzenie, które ułatwiałoby montaż ogrzewania podłogowego. W 2019 roku rozpoczęliśmy działania zmierzające do pozyskania funduszy unijnych na przeprowadzenie badań.

W 2020 roku innowacyjny pomysł został dostrzeżony i otrzymaliśmy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie, dofinansowanie na przeprowadzenie działalności badawczo – rozwojowej i wykonanie prototypu.

Pexarka to urządzenie przeznaczone do montażu rur wielowarstwowych ogrzewania podłogowego m.in.: ALUPEX, PE-RT, PE-XC, PE-XB, PE-RT II. Elektronarzędzie zostało zaprojektowane oraz przebadane na Politechnice Gdańskiej w ramach działalności badawczo – rozwojowej prowadzonej przez firmę TOMAQUA. Innowacyjne urządzenie zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej celem udzielenia patentu.

Firma Excento Sp. z o.o. – spółka celowa Politechniki Gdańskiej na nasze zlecenie zaprojektowała i wykonała badania laboratoryjne wraz z prototypem Pexarki.

Wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej już został złożony za pośrednictwem Rzecznika Patentowego. Obecnie trwają rozmowy w zakresie wdrożenia produktu na rynek polski oraz europejski.

Elektronarzędzie pozwala na wykonanie gięcia w/w rur o średnicy zewnętrznej 16 i 20 mm. Dzięki specjalnie zaprojektowanym matrycom urządzenie umożliwia gięcie rur o następujących promieniach:

  • Matryca 16 o promieniu gięcia 5 cm
  • Matryca 16 o promieniu gięcia 7,5 cm
  • Matryca 20 o promieniu gięcia 7,5 cm

Oraz następujących kątach:

  • Automatyczny kąt 90 stopni w kierunku lewym i prawym
  • Automatyczny kąt 180 stopni w kierunku lewy i prawym
  • Manualny dowolny kąt z zakresu 1-180 w kierunku lewym i prawym.

 

Dofinansowanie

Baner dotyczący dofinansowania projektu badań z Funduszy Europejskich